418938101 1135456644449509 5182497122132819510 n

Αποτελέσματα μαθητικού διαγωνισμού ανακύκλωσης της TEXAN S.A.

Με αφορμή την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων του μαθητικού διαγωνισμού ανακύκλωσης της TEXAN S.A. που διενεργήθηκε υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας, θα θέλαμε να συγχαρούμε τους μαθητές/τριες κι εκπαιδευτικούς των τμημάτων που έλαβαν μέρος κι εκπροσώπησαν επάξια το σχολείο μας. Στο διαγωνισμό συμμετείχαν σχολεία από όλες τις βαθμίδες εκπαίδευσης, ανάμεσα σε 39 δήμους της Περιφέρειας Αττικής.

Αναλυτικότερα το σχολείο μας συγκέντρωσε τις εξής ποσότητες συσκευασιών ανά τμήμα:

Β: 3.603

Ε: 3.603

ΣΤ1: 8.467

ΣΤ2: 14.041

Τα παιδιά μας μέσα από τη ενεργό συμμετοχή τους στο διαγωνισμό κατάφεραν να υιοθετήσουν την αξία και τη φιλοσοφία της ανακύκλωσης και να κατανοήσουν το πόσο σημαντικό είναι να ανακυκλώνουμε, προστατεύοντας παράλληλα το περιβάλλον με κάθε δυνατό και πρόσφορο τρόπο. Ο παιδαγωγικός σκοπός και στόχος που εξαρχής θέσαμε ως προϋπόθεση συμμετοχής του σχολείου μας στη δράση, ήταν οι ίδιοι οι μαθητές να είναι εκείνοι που θα μεριμνούσαν να φέρνουν τις συσκευασίες και οι ίδιοι οι μαθητές συνοδεία των δασκάλων τους να ανακυκλώνουν στα ειδικά μηχανήματα της TEXAN, παρακολουθώντας και αναλύοντας παράλληλα όλη τη διαδικασία.

Το σχολείο μας όμως δεν σταματά σε αυτόν το διαγωνισμό. Συνεχίζει τις δράσεις με άξονα την προστασία του περιβάλλοντος:

Α. Συμμετέχοντας στον διασχολικό διαγωνισμό ανακύκλωσης μπαταριών “Οι Μεγάλοι Μικροί Κυνηγοί” της εταιρείας ΑΦΗΣ,

Β. Μαζεύοντας πλαστικά καπάκια σε συνεργασία με τον Πανελλήνιο Σύλλογο Τροχαίων Ατυχημάτων και Στήριξης “Αγάπη Φροντίδα Ζωής” με σκοπό μακροπρόθεσμα να έχουμε τη δυνατότητα να παραλάβουμε ως σχολείο το δικό μας αναπηρικό αμαξίδιο που θα διατεθεί για καλό σκοπό,

Γ. Ανακύκλωνοντας ηλεκτρικές συσκευές και λαμπτήρες σε συνεργασία με την εταιρεία “Φωτοκύκλωση Α.Ε.” .

Αναλυτικότερα τα αποτελέσματα του διαγωνισμού ανακύκλωσης της TEXAN S.A. θα τα δείτε ακολουθώντας τον παρακάτω σύνδεσμο: