olympiakoi agones parisi 2024

Δράσεις για την “Ολυμπιακή Εβδομάδα 2024”

Οι μαθητές του Στ1 τμήματος στα πλαίσια του προγράμματος Ολυμπιακής Παιδείας «Η ολυμπιακή εβδομάδα στο δρόμο για το Παρίσι 2024» πραγματοποίησαν αθλητικές δραστηριότητες στο προαύλιο του σχολείου με την συμμετοχή μαθητών και εκπαιδευτικών, καθώς και του σχολικού νοσηλευτή. Επίσης, συμμετείχαν σε διαδικτυακή συνάντηση με τους αθλητές της ενόργανης γυμναστικής Λευτέρη Πετρούνια (χρυσός ολυμπιονίκης, παγκόσμιος και πανευρωπαϊκός πρωταθλητής στους κρίκους) και Βασιλική Μιλούση (παγκόσμια πρωταθλήτρια στη δοκό), όπου οι αθλητές απάντησαν σε ερωτήσεις μαθητών από διάφορα σχολεία της Ελλάδας και του εξωτερικού. Τέλος, παρακολούθησαν σε ζωντανή σύνδεση με το Ολυμπιακό Μουσείο Θεσσαλονίκης μια ψηφιακή περιήγηση στο χώρο του μουσείου.